Терапевтични отношения – извратени отношения стремящи се към сътрудничество, между двама човека, които систематично се измъчват един друг с цел на единият да му стане по-добре по някое време. Тези отношения не приличат на никои други и вашият терапевт ще настоява на това. Наличието на тази страна от отношенията позволява все пак по-някакъв начин всички учасници да оцелеят .
Хипноза – това е когато меко и ласкаво или обратно, силно и рязко ви казват, че ще настъпи момент, когато ръцете ви ще натежат. Ако сте достатъчно уморени и нямате особени причини да възразявате, може и да заспите.
Групова терапия – това са десетина човека, които седят в кръг и чакат водещия да направи нещо. В повечето групи това така и не се случва, което води до конфликти, които неясно как се оказва, че са за доброто на всички и хората в групата абсурдно на цялата ситуация накрая са доволни и се чувстват „личностно израснали“. Така че ако попаднете на водещ който мълчи, може да считате, че ви е провървяло.
Психотерапия – способ да разберете, че не поемате отговорност за себе си (толкова колкото му се иска на терапевта ви), и не сте в контакт с истинските си чувства(които винаги са неприятни) , и че ще ви боли главата до тогава, докато не започнете да работите с истинските си проблеми(които изобщо не осъзнавате).
Проблем – това което вие не считате че имате, а всички други ви заставят да решите.
Симтом - това което считате за свой проблем: лошо настроение, главоболие, страх от мравки. Не се и надявайте да убедите психотерапевта, че проблема е именно в това. Каквото и да правите той все ще търси нещо друго.
Защитни механизми – естествена склонност на човека да забравя неприятното, да се прехвърля вината на другите и да сменя темата на разговора, когато той стане тягостен и неприятен. Разбира се когато се опитат да ви лишат от това, вие ще се съпротивлявате. В зависимост от вашата изобретателност и упорство могат да ви удостоят със званието Труден Клиент.
Истински чувства – това което е неприятно и неправилно да се проявява в изисканото общество. Ако искате да зарадвате терапевта си не му носете бонбони и подаръци, а му кажете какво ви е забранявала майка ви да говорите.
Личностно израстване – скъпо струваща илюзия, изискваща непрекъснато да се променяш. Хората поддали се на този порок обикновенно са непоносими, а „израстването“ им е незабележимо за другите.
Психотерапевт – този който в течение на сесията се опитва да мисли не толкова за себе си колкото за вас – за разлика от всички преди него, които дори не са се опитвали. Психотерапевта мълчи, когато иска да ти каже нещо и говори, когато не разбираш защо мълчи. Полага всички усилия за да гарантира, че в даден момент ще е ненужен.
Клиент – Това сте Вие. За разлика от ПАЦИЕНТА , който е длъжен да изтърпи всички мъки на лечението, клиента приема активно участие в процеса. Клиента трябва да разбере, че няма да получи никакви съвети, препоръки и наставления и това е за негово добро.
Супервайзор – Наставникът на вашият психотерапевт. Присъствието му означава, че терапевта ви е зелен и неопитен. Терапевтите считат, че трябва да се ходи на супервизия, докато ти побелят косите и ти опадат зъбите. Ако ви се отдаде възможност да създадете достатъчно проблеми на психотерапевта си, вашият случай може да стане предмет на супервизия.
Екатерина Михайлова
"Пустяки психологии"
Този коментар бе премахнат от администратор на блога.
ОтговорИзтриване